יום המשפחה 2024: מסורת מחממת לב שמאחדת אותנו

בכל שנה בל' בשבט נהוג לציין בישראל את יום המשפחה. מדובר ביום אחד שמטרתו לעצור הכל ולהביע הערכה ואהבה למשפחה שלנו - זו שנולדנו אליה וזו שבנינו. את יום המשפחה נהוג לחגוג על ידי בילוי זמן ייעודי עם בני המשפחה שלנו, בכל דרך שמתאימה לנו. לצד זה, עם השנים התפתחה מסורת של מתנות כדרך להראות אהבה וחיבה לבני המשפחה.

מה זה יום המשפחה?

אם להיות כנים, מרבית האנשים לא זקוקים ליום אחד בשנה כדי לעצור ולהעריך את המשפחה שלהם, זה משהו שהם מקפידים לעשות (ובצדק!) כל השנה. בהרבה משפחות נהוגות מסורות שונות שמשמרות את הקשר בין בני המשפחה גם בלי זיקה לימים מיוחדים בלוח שנה, כמו ארוחות משפחתיות ביום שישי בערב או בשבת בצהריים, ערבי סרט אחת לחודש, קפה ועוגה בסופי שבוע, טיולים בחיק הטבע ועוד. ולמרות זאת, יום המשפחה הוא הזדמנות להזכיר לבני המשפחה שלכם כמה הם יקרים לכם וכמה משפחה טובה ואהובה היא לא דבר מובן מאליו. הדרך הכי טובה לעשות זאת היא על ידי בילוי משותף ומתן מתנות - כי מה יותר כיף ממתנות וחוויות?

מתי ואיך אנחנו חוגגים?

כאמור, יום המשפחה מצוין בישראל מדי שנה בל' בשבט. השנה, 2024, נציין את יום המשפחה בתאריך הלועזי 9 בפברואר. הסיבה ליום הספציפי הזה היא ההקשר לפעילה החברתית הנרייטה סאלד, מי שזכתה לכינוי "אם הנוער" או "אם הילדים". הנרייטה סאלד, שחיה בין השנים 1860-1945, הייתה דמות מפתח בעליות נוער רבות בהיסטוריה של ישראל, וליוותה צעירים רבים שהגיעו לארץ בתקופה שלפני קום המדינה. כדרך להעריך את פועלה הוחלט שיום המשפחה בישראל, שקודם לכן נקרא "יום האם", יוקדש לה. לכן, קבע משרד החינוך כבר בשנות ה-70 את חגיגות יום זה ליום פטירתה - ל' בשבט.

הדרך לחגוג את יום המשפחה היא על ידי הקדשת זמן איכות לבני המשפחה. לא משנה מה תחליטו לעשות בזמן הזה, העיקר שתבלו זמן עם בני המשפחה שחשובים לכם. אפשר להחליט על טיול בטבע, סרט בקולנוע או בסלון הביתי, ארוחת ערב שכולם מכינים יחד או פשוט ערב של כיף, נוסטלגיה והעלאת זכרונות משפחתיים. אם תרצו לעשות "בילד-אפ" ולייצר ציפייה ליום כיף שכזה, שלחו מראש לבני המשפחה אחת ממגוון מתנות ליום המשפחה שיש לנו ב-BUYME שתרמז על התכניות לבילוי המשותף. למשל - מתנה שהיא הזמנה לבילוי במוזיאון, בקולנוע, במסעדה או בחוויה אחרת ברחבי הארץ. אחרי שנציג המשפחה יקבל את המתנה (ואפשר לתזמן את השליחה לערב שכולם יושבים יחד) תקבעו יחד מתי הזמן הנוח לכם - וצאו לבילוי משותף.

המשמעות של יום המשפחה

מעניין לציין שבמדינות שונות בעולם הפוקוס של יום המשפחה הוא עידוד ילודה. בישראל זה פחות המצב, כאשר הדגש הוא הערכת התא המשפחתי הקיים, ובילוי עם בני המשפחה. אבל, וזה אבל גדול מבחינתנו, אנחנו בעד לטפח את התא המשפחתי כל השנה ולנצל כל הזדמנות שיש כדי לבלות עם האנשים שאנחנו אוהבים ולהגיד להם כמה שהם אדירים בעינינו, ותודה שהם בחיינו. לא צריך יום אחד בשנה כדי לעצור ולהעריך את האהובים שלנו, בין אם הם המשפחה הביולוגית שלנו ובין אם זו המשפחה שבחרנו לעצמנו. אפשר ורצוי לנצל כל הזדמנות כדי לבלות עם אלו שעושים לנו טוב, להעריך את הנוכחות שלהם בחיינו ולהגיד להם את זה כמה שיותר.

ההיסטוריה של יום המשפחה

במקור, יום המשפחה אמור היה להיות יום האם. הראשונים לציין את יום האם היו היוונים, כאשר הרצון שלהם היה לחגוג את קיומה של האלה הרה, מלכת האולימפוס, אלת האימהות והלידה, ואשתו של זאוס. עם השנים, תרבויות נוספות אימצו באהבה את רעיון יום האם, וניצלו אותו כדי לעצור, לחגוג ולהעריך את הנשים שהביאו ומביאות חיים לעולם. עם חלוף השנים ועליית המודעות לצורך בשוויון בין המינים, עלתה תהייה מדוע אין גם יום האב. השיח הזה הוביל לכך שמדינות מסוימות נענו לדרישת השוויון והחליטו לציין בלוח השנה שלהן שני ימים שונים - יום האם ויום האב. השלב הבא בהתפתחות הייתה חיבור של שני הימים האלה ליום אחד - יום המשפחה. גם בישראל ציינו בהתחלה רק את יום האם, ולכן ההקשר להנרייטה סאלד, ואולם בשנות ה-90 הוחלט להרחיב את החגיגות באופן רשמי ויום האם בישראל הפך ליום המשפחה.

איזה מתנות אפשר לתת ביום המשפחה?

אם אתם מחפשים מתנות ליום המשפחה הכיוון צריך להיות מתנה שאפשר ליהנות ממנה יחד. יש לא מעט חוויות ובילויים שמתאימים למשפחות, והשאלה שצריכה להישאל היא - מה אוהבת המשפחה שלי? לצד זה, חשוב לקחת בחשבון את ההרכב המשפחתי. האם במשפחה שלי יש בעיקר ילדים קטנים ואנשים מבוגרים או שאנחנו דווקא משפחה צעירה? כלומר, הצעד הראשון בדרך לבחירת מתנות ליום המשפחה הוא להבין איזה משפחה יש לי, הצעד השניהוא התאמת המתנה לבילוי שיבוא לכולם בטוב. למשפחה חובבת אקסטרים - ברור שטיול טרקטורונים או שייט קייקים; משפחת פודית - בילוי ביקב, בפיקניק או במסעדה טובה; משפחה שאוהבת לראות סרטים - בילוי משפחתי בקולנוע; ולמשפחה עם ילדים קטנים - נסיעה למוזיאון, פארק שעשועים או מרכז מבקרים יוצא דופן.

לא משנה איך תחליטו לבלות את יום המשפחה, הכי חשוב זה להביע את ההערכה שלכם גם במילים. הרימו טלפון לאבא, אימא, סבא, סבתא, אח, אחות, בן או בת זוג, ילד או ילדה ופשוט תגידו להם כמה אתם שמחים שהם בחייכם. זה שווה את הכל, ולא צריך את יום המשפחה בשביל זה.