לא לטעמכם: כיצד מטפלים בהחזרה או החלפה של מתנות

לא מתאים? לא הסגנון המועדף עליך? לא בדיוק מה שחשבתם עליו? עבור רבים מאיתנו זו חוויה נפוצה. במהלך החגים או לרגל אירועים מיוחדים אנו מקבלים מתנות שאינן מתאימות לנו או שלא מוצאות חן בעינינו. מה עושים? איך ניגשים למשימת החזרת או החלפת המתנה? האם מערבים בכך את נותן המתנה או שמתנהלים ישירות מול בית העסק? ומה עושים כשאין קבלה או פתק החלפה?


יצירת קשר עם נותן המתנה לקבלת מידע

יש מתנות מסוימות שניתן להחזירן תמורת זיכוי או החלפה במשהו אחר. אך מה קורה כשיש בכוונתנו לעשות זאת אך למתנה לא צורפה קבלה? במקרים רבים אנשים נותנים מתנה ללא קבלה כי אינם רוצים שמקבל המתנה ידע כמה היא עלתה. אז איך מחליפים? אין ברירה, צריך לפנות לנותן המתנה, אך עם הרבה טקט.

מתחילים את השיחה עם הערכה רבה למתנה ולעצם נתינתה. מתארים את מה שאוהבים בה. לאחר מכן מסבירים בחביבות כי אינה מתאימה להעדפות האישיות, לגודל, לסגנון, שיש כבר משהו ממש דומה וכד'.

חשוב כל העת להביע רחשי הכרת תודה על המחווה היפה של עצם נתינת מתנה לחג. ממש בעדינות אפשר לשאול אם יש אפשרות לקבל את הקבלה כדי שאפשר יהיה להחליפה ומה שם בית העסק ממנו היא נקנתה. יש להיות דיפלומטים, להתמקד במתנה וברצון להחליפה ולא במי שנתן אותה. ולשמור על אדיבות ועל ההערכה על עצם המאמץ שהושקע במציאת המתנה וברכישתה.


בדיקת מדיניות החנות

אם יש לנו מידע היכן נקנתה המתנה, אפשר לחסוך את כל המבוכה ולברר עם בית העסק ישירות אם יסכימו להחליפה ללא קבלה, במיוחד אם הפריט עדיין באריזתו המקורית והתגים עליו ולא ניזוקו. שווה לבדוק את מדיניות ההחזרה של החנות, ייתכן כי תופתעו ותוכלו לבצע את ההחזרה באופן דיסקרטי בלי שאף אחד ייפגע.


אולי פשוט צריך לוותר

הגישה הטקטית ביותר במקרים רבים היא לוותר. להשאיר את המתנה אצלנו ולא להחזירה כלל. אם נרגיש כי נותן המתנה יחוש אכזבה רבה מעצם רצוננו להחזירה או יצפה לראותה בביתנו בעת ביקוריו אצלנו, עדיף אולי לוותר על כל העניין. אם מדובר במישהו שיקר לנו ואיננו מעוניינים להעציב או לאכזב אותו, עדיף להשאיר את המתנה אצלנו, גם אם אינה תואמת את צרכינו, רצונותינו, העדפותינו ומידתנו.


מהן האלטרנטיבות להחזרת המתנה?

מחד, קיבלנו מתנה שאיננה מוצאת חן בעינינו ומאידך, איננו יודעי כיצד להחזירה, כדאי אולי לבחון אלטרנטיבות לעצם פעולת ההחזרה. לא כדאי סתם להשליך אותה לפח או לאחסן אותה באיזה ארון נידח. במקום זאת, כדאי לשקול את האפשרויות הבאות:

להעביר הלאה

למרות שיש החולקים על הרעיון של העברת מתנה למישהו אחר, מגמת הקיימות והשמירה על הסביבה משנה את המבט על האופציה הזו. פחות קניות, פחות ייצור, פחות זיהום.  למה לא לתת למישהו אחר שכן יעריך? לחסוך כך כסף, להימנע מזריקת חפצים לא מתכלים ומזיהום על הייצור והשינוע? כולם מרוויחים. 

לתרום

תרומה היא תמיד משהו טוב. לבתי ספר, לגני ילדים, למקלטים של נשים מוכות, לארגוני צדקה. עושים מעשה טוב עם המתנה שקיבלנו ומאושרים עוד יותר מהמתנה עצמה.

לשמור

בעוד שאיננו תומכים באגירת מתנות לא רצויות, הרי שיש מקרים בהם המתנה כן מוצאת חן בעינינו, אולם יש לנו כבר אחת כזו. במקרה כזה אפשר לעשות בה שימוש נוסף ואם היא מתאימה לשים אחת ברכב, בבית של סבא וסבתא ולמצוא להן שימוש נוסף על זה שכבר יש.

ייעוד מחדש

אם אתם או בן משפחה, קרוב או מכר אוהב ליצר דברים חדשים, אפשר לשנות את ייעוד המתנה ולבנות ממנה משהו אחר, לבטא בה את היצירתיות ולהפוך אותה למשהו חדש ומדליק לא פחות.


איך נמנע מהמבוכה בפעם הבאה?

כדי לא להגיע למצב של החזרת מתנות בחג הבא, כדאי להיערך לכך מראש. עם כל הכוונות הטובות, לא קל לקלוע לטעמם של אנשים. אם מדובר בחלקות מתנות לעובדים, מומלץ להגדיר תקציב ולתת מספר אופציות לבחירה. ואם זהו בן משפחה, חבר או הורה, כדאי לשאול אותו מראש מהן ההעדפות שלו, למה הוא מייחל, מה היה רוצה לקבל מתנה וכד'. אמנם זה כיף אמנם להפתיע עם מתנה מקסימה אבל כשאנו יודעים מראש מה לקנות, נמנעת הרבה מבוכה.


לסיכום, אין ספק כי לקבל מתנה שאינה מוצאת חן בעינינו זה עניין מביך, במיוחד אם מי שנתן לנו אותה יקר לליבנו ואיננו רוצים לפגוע בו. לכן, לפני שנוקטים פעולה כלשהי, כדאי לחשוב האם אנחנו בטוחים שאנו מעוניינים להחזיר את המתנה? או אולי עדיף להשאיר את הדברים כמו שהם והעיקר שלא לפגוע במי שהביא לנו אותה? בכל מקרה, חשוב לגשת לעניין באדיבות ובהכרת תודה כי בסופו של דבר, שמירה על תקשורת מכבדת והתמקדות במעשה הנתינה יסייעו לנווט בדילמת החלפת המתנה בחן ובטקט.