מתנות לחנוכה - 8 מתנות ידודתיות לסביבה שאפשר להעניק בחג

חנוכה הוא חג האורות השמח המנציח את נס המנורה בבית המקדש, שם בער כד קטן של שמן במשך שמונה ימים. בימינו אנו חוגגים את החג במפגשים משפחתיים, הדלקת חנוכייה, שירת שירי החג, אכילת כיבוד מסורתי והענקת מתנות. בדיוק בשביל זה אספנו עבורכם 8 רעיונות למתנות מקוריות לחנוכה.

8 מתנות אקולוגיות שאפשר להעניק בחג חנוכה

1. נרות חנוכה משעוות דבורים

נרות חנוכה הם חלק משמעותי ממסורת החג. הם מככבים בחנוכייה לאורך כל שמונת ימי החג, מאירים את הבית בלהבתם העדינה ומכניסים שמחה לבית. הנרות הרגילים בהם לרוב עושים שימוש עשויים משעוות פרפין שמקורה בדלקים מאובנים אשר יכולים לשחרר כימיקלים מזיקים כאשר הם נשרפים. השנה נביא מתנה ייחודית, נרות משעוות דבורים. נרות אלו הם בחירה בת קיימא משום שהם עשויים ממשאב מתחדש. הנרות נטבלים בדונג טבעי שהומס בעבודת יד בשיטה מסורתית. הדונג עוטף פתיל כותנה והנרות מטהרים את החלל ומדיפים ניחוח של דבש טבעי.

נר העשוי משעוות דבורים בוער עם להבה בוהקת בגוון חמים שממלא את כל החדר באור מלטף ומטהר את האוויר. אדי השעווה פולטים יונים שליליים הנקשרים לחלקיקי אבק הנישאים באוויר ולרעלנים ומורידים אותם לקרקע. לכן, נרות עשויים משעוות דבורים מומלצים מאוד לאנשים הסובלים מאסטמה ואלרגיות. נרות שעוות דבורים הם היחידים שבאמת מטהרים את האוויר שבחדר. מבין כל סוגי השעווה, שעוות דבורים ידועה בשריפתה האיטית במיוחד.

שעוות הדברים היא 100% טבעית והיא מיוצרת מעודפי כוורות והיא השעווה היחידה בטבע. כל שאר השעוות מעובדות באמצעים כימיים. שעוות פרפין לדוגמא היא תוצר לוואי של תעשיית זיקוק הנפט ומשחררת שפע של רעלים כאשר היא נשרפת. באופן דומה, שעוות שמן סויה, למרות שמוצהר שמדובר ב-100% סויה, לא נלקחת בחשבון העובדה של השינויים הנרחבים שעובר שמן הסויה כדי להפוך לשעווה. המיצוי שלה כולל זיקוק כימי עם שימוש בחומרים רעילים. שעוות דבורים יוצאת ישירות מהטבע וכמעט ואינה דורשת עיבוד, חוץ מסינון וחימום. שעוות דבורים היא טבעית ומתכלה לחלוטין, מה שהופך אותה לבחירה הבטוחה והידידותית ביותר לסביבה. 

2. כרטיסי ברכה נשתלים

במקום כרטיסי ברכה רגילים מנייר, שבסופו של דבר מגיעים מרבית הפעמים לזבל, אפשר לתת כרטיס לכבוד החג לשתילה. כרטיסים אלו מגיעים עם זרעים ופרחים שניתן לשתול באדמה, עשבי תיבול או ירקות. אלו סוגים של מתנות לחג שלא נעלמות במהרה, משאירות מזכרת נעימה ופורחת מנותן המתנה ומעילות לסביבה.

3. קישוטי חנוכה סולאריים

קישוטי חנוכה מוסיפים נופך חגיגי לאווירת החג. כדאי להתמקד בקישוטי חנוכה עם נורות LED סולאריות וחנוכיות דקורטיביות אשר עושות שימוש באנרגיית השמש כדי להאיר את הבית בשמונת ימי החנוכה. קישוטים המופעלים באמצעות אנרגיה סולארית חסכוניים באנרגיה ומפחיתים את התלות בחשמל.

4. מטבעות שוקולד

מטבעות השוקולד מחליפות את המנהג המסורתי של דמי חנוכה וגם הן יכולות להיות ידידותיות לסביבה על-ידי בחירת אפשרויות אורגניות וסחר הוגן. שוקולד אורגני מיוצר ללא חומרי הדברה או דשנים סינטטיים וסחר הוגן מבטיח שהחקלאים יקבלו שכר הוגן עבור עבודתם תוך קידום פרקטיות אתיות ושמירה על זכויות העובד.

5. מתנות לילדים

זהו, מספיק עם צעצועי הפלסטיק, כשמדובר על מתנות לילדים עוברים לצעצועי עץ. גם יפים יותר וגם ידידותיים לסביבה ובאמצעותם אפשר להגביר את המודעות האקולוגית לגבי דברים שאנו רוכשים. צעצועי עץ הם אופציה טבעית ונפלאה, הם עמידים יותר מצעצועי פלסטיק ויכולים להחזיק מעמד דורות שלמים, דבר שהופך אותם למאוד ידידותיים לסביבה. ואם הם מתבלים במהלך השנים, תמיד אפשר לחדש אותם בקלות.


צעצועי עץ קשה עשויים מעצים כמו מייפל, אלון, ליבנה, אשור, אגוז וטיק. הם מעט יותר יקרים מעץ רך אך יתרונם הוא בצפיפות הגבוהה של החומר, מה שהופך אותם לעמידים מאוד. עץ מייפל לדוגמא הוא עץ מעולה כי אינו מתפצל והוא היפו-אלרגני. יש עצים אשר עלולים ליצור תגובה אלרגית באמצעות מגע עם העור או שאיבת אבק מהעץ.

צעצועי עץ רך מיצורים מעצי אשוח, ארז וסקויה. צעצועים מעץ רך מתאימים לצעצועים שאינם עתידים לסבול הרבה בלאי. לכן הם זולים יותר אך גם שבירים.

במקום מתנות חומריות אפשר לתת לילדים מתנה מעשירת ידע. למשל, הרשמה לחוג אפיה או השתתפות באירוע ספורט. חוויות על פני מתנות חומריות יפחיתו את השימוש במוצרים בזבנים ויעניקו ערך מוסף למתנה. גם ספרים הם מתנות חנוכה מאוד מומלצות המעודדות קריאה ומחזיקות מעמד שנים רבות.

6. ספר מתכונים לחנוכה עם טיפים לבישול בריא

מתנה מומלצת ליצירת השראה קולינרית היא ספר מתכונים הכולל טיפים לבישול בריא וטבעוני. ספר כזה יעודד את מקבלו להכין ארוחות חג טעימות תוך שימוש במרכיבים אורגניים מקומיים וצמצום בזבוז המזון באמצעות תכנון ארוחות מושכל.

7. שקיות קניות רב פעמיות

שקיות פרקטיות וידידותיות לסביבה, מעוטרות בקישוטים דקורטיביים הן מתנה נהדרת המעודדת הפחתה של שימוש בשקיות פלסטיק ומקדמות הרגלי קניה ידידותיים לסביבה.

8. עציץ

במקום זר פרחים, העניקו עציץ במתנה. אפשר גם לקשט אותו לכבוד החג. כדאי לבחור בצמחי מרפא או בצמחים מקומיים המתאימים לגידול בבית או בחוץ. עציץ מסמל צמיחה, התחדשות וחיבור לטבע ,תורמים לאיכות האוויר ומשמשים תזכורת מתמשכת לחג.

לסיכום, חנוכה הוא זמן לחגוג את המסורת לצד והשנה גם את ערכי הקיימות. שמונה מתנות ידידותיות לסביבה כנגד שמונת ימי החג יפחיתו פסולת ויקדמו משאבים מתחדשים התומכים בגישה אקולוגית ואתית. כך אפשר להפוך את חג האורות לחג משמעותי ומודע יותר לסביבה. מתנות אקולוגיות הן דרך נפלאה לחגוג את החג תוך נקיטת צעדים אפקטיביים לעבר עתיד ירוק יותר.